KARIERNA POT ALENA PAVŠARJA

KARIERNA POT REŽISERJA ALENA PAVŠARJA

Alen Pavšar se je rodil 5. 3. 1987 v Celju. Osnovno šolo je obiskoval na  III. OŠ v Celju.

Sprva je poleg šolanja 4 leta redno treniral judo in nato 6 let breakdance, kjer je tudi redno tekmoval na državnih in svetovnih prvenstvih.

Že v osnovni šoli sta ga zanimali umetnost in ustvarjanje zgodb. Še posebej pa se je navduševal nad filmsko umetnostjo. Prvič se je s snemanjem srečal, ko je bil star dvanajst let. Vpisal se je na Srednjo šolo Štore, kjer je leta 2006 kot dijak prve generacije programa Medijski tehnik končal srednješolsko izobraževanje, med katerim je prejel tudi svojo prvo nagrado za kratek film Switchback na študentskem filmskem festivalu.

Višješolski izredni študij je nadaljeval na inštitutu in akademiji za multimedije v Ljubljani, kjer je leta 2009 diplomiral s kratkim filmom “Kaos, 2009” ter si pridobil naziv inženir multimedijev. Že med študijem je ustanovil svoje podjetje, s katerim je produciral različne videe in multimedijske projekte.

Leta 2010 je začel kot učitelj praktičnega pouka delati na srednji šoli za strojništvo, mehatroniko in medije. Tu še danes izobražuje dijake na področjih snemanja, montaže in multimedijske produkcije. Praktično podajanje znanja mu predstavlja velik izziv in privilegij. Mladi vedno bolj potrebujejo usmeritve in pomoč mentorja. Nekateri dijaki se po pomoč obračajo še dolgo po tem, ko so zaključili šolanje.

Poleg dela učitelja pa še vedno rad ostaja v koraku s časom in razvojem multimedijske in video tehnologije. Projekti so mu v izziv in potrditev. Tako je v okviru svojega podjetja (Medijska produkcija Almedia, ki ga je registriral leta 2012) režiral tudi več glasbenih videospotov, televizijskih oglasov in predstavitvenih videov. Leta 2009 se je tudi vpisal v nadaljevalni (visokošolski, bolonjski) študij Medijev in novinarstva na Fakulteti za medije.

Filmu Šepet metulja druga zlata rola za preseženih 50.000 gledalcev | 24ur.com

Kaj ti je dalo motivacijo in interes do snemanja in kdaj si prvič začel s snemanjem?

Zanimanje za kamero sem začel izražati že pri dveh letih in pol. Vedno me je zanimalo, kako nastane video posnetek in kako deluje televizija. S snemanjem sem se pa aktivno začel ukvarjati, ko sem bil star 10 let.

Kdaj si dobil oz. kupil prvo kamero in kdo ti je pomagal pri prvih korakih montaže?

Prvo kamero mi je kupil oče, ko je opazil, da me to res zanima. Od tistega trenutka se od kamere nisem več ločil. Večinoma sem se tehnik snemanja in montaže priučil sam. V času, ko na spletu ni bilo gradiv iz katerih bi se lahko učil, sem sam preizkušal načine snemanja. Prva izkušnja z montažo je bila presnemavanje iz VHS kaset. Računalnika še nismo imeli doma. Šele pri 12-tih letih sem prvič zmontiral kratki film Sanje na računalniku in v programu Adobe Premiere.

 Ali se spomniš, kaj so takrat bile tvoje karierne sanje?

Moje sanje so vedno bile posneti celovečerni film, ki bo igral v kinematografih po vsej Sloveniji in tudi v tujini, posledično pa tudi ustanoviti svoje podjetje in producirati različne video izdelke za naročnike.

 Zaupaj nam naslov prvih filmov in montaž, ki si jih ustvaril ali si pri njih sodeloval.

–  srednjemetražni film Gozd teme, grozljivka 2004

–  kratki film Koridor, triler 2006

–  kratki film Switchback, triler 2006 – celovečerni film Popolno 2009

– kratki film (diplomski) Kaos, drama 2009

– mladinski celovečerni film Vloga za Emo

–  mladinski film leta 2023 celovečerni film Šepet metulja,

Vmes sem posnel ogromno videospotov, televizijskih oddaj in oglasov ter 360-stopinjskih VR videov.

Kakšna izobrazba je pomembna za opravljanje tvojega dela?

Izobrazba niti ni tako zelo pomembna. Važno je, da imaš željo, vizijo in vidiš pred sabo cilj, ki ga želiš doseči. Nato je pomembna vztrajnost in nenehno izobraževanje iz področja medijev, filmskega jezika in novih tehnologij. Dobro je seveda tudi, da imamo ustrezno izobrazbo in čim več referenc. Moja srednješolska izobrazba je medijski tehnik, visokošolska pa diplomirani medijski producent.

Nad katerimi filmi so bili gledalci najbolj navdušeni?

Lahko rečem, da so ob vseh bili vedno zelo navdušeni. Še najbolj pa pri zadnjem. Film Šepet metulja je zelo navdušil tako mlade gledalce starosti od 6-18 let ter odrasle, starše in učitelje. Dosegel je že skoraj 75.000 gledalcev in si s tem prislužil nagrado 3. zlata rola. Film je prejel tudi nagrade na tujih festivalih. V Indiji kar na 4 festivalih za najboljši film in najboljši mladinski film. Sprejet je bil tudi na festival mladinskega filma v Ameriki in zdaj potuje po celem svetu.

Kateri tvoj film je po tvojem mnenju najbolj poučen?

Zagotovo zadnja dva, Vloga za Emo in Šepet metulja. Oba sta zaradi mladinske problematike zelo aktualna, nosita svoj duh časa in bosta zagotovo v prihodnje postala kultna slovenska filma.

Opravljaš veliko dela. S katerim delom si najbolj zadovoljen in te najbolj izpopolnjuje?

Najraje režiram film in ga tudi montiram. Na srednji šoli za strojništvo, mehatroniko in medije, smer: medijski tehnik pa tudi poučujem mlade bodoče medijske ustvarjalce.

Ob tolikšnem delu potrebuješ oddih. Kaj te najbolj sprošča in s čim se ukvarjaš v prostem času?

V prostem času najraje poprimem za kakšno fizično delo, npr. polaganje keramike, varjenje jekla, betoniranje in podobno.

To me zelo sprošča in ob tem lahko tudi malce odmislim skrbi, preusmerim misli in si nabiram energijo. Sicer pa sem rad z družino, najraje z vsemi tremi otroki. Ko smo skupaj, mi je najlepše.

Vem, da si v življenju že veliko dosegel. Kakšni so tvoji prihodnji cilji?

Prihodnji cilj je, da posnamem nov celovečerni igrani film. Sicer pa trenutno snemam dokumentarni film o celjskih raketarjih. To so bili mladi entuziasti, ki so sami izdelovali velike rakete in jih tudi izstreljevali visoko v stratosfero.

Za zaključek pa nam povej moto, ki te vodi na tvoji življenjski poti in ga podajaš mlajšim generacijam.

Vedno reci priložnosti DA, ker nikoli ne veš, kaj te čaka in kaj lahko pridobiš. Vedno moraš poskusiti.

Gašper Pavšar, 7. a