Prihodnost slovenskega prebivalstva
Pisal bom o tem, kako vpliv narodnega prirastka vpliva na vse državljane Slovenije ter s kakšnimi rešitvami naj se Slovenija spopade.
Delovna doba v Sloveniji se konča pri 65 letih, nato starejša populacija prebivalstva prejema pokojnino. Težava se začne ko se starostna piramida začne spreminjati iz piramide v žaro. Saj to pomeni, da je naravni prirastek zelo majhen ali celo premajhen. Piramida naravnega prirastka v Sloveniji izgleda takole:
Velik problem povzroča seljenje ljudi oziroma BEG MOŽGANOV, kar pomeni, da se že izobraženi ljudje selijo v različne druge države. Vzroki za to pa so:
– gospodarski (služba v tujini, ustanovitev podjetja),
– politični (nestrinjanje s politiko v državi, preganjanje s strani oblasti),
– verski (preganjanje zaradi drugačne veroizpovedi),
– osebni (ljubezen, poroka, študij v tujini ipd.).
Spodaj prikazan graf prikazuje vzroke selitev.
Čez nekaj let bo to povzročilo veliko težavo v slovenskem državnem sistemu. Če bo narodni prirastek še naprej upadal, bo veliko več upokojencev, ki si bodo zaslužili pokojnino, a bodo mogoče ostali brez. Vemo pa, da vsi delovno aktivni prebivalci plačujejo davke, iz katerih potem država plača pokojninsko zavarovanje ostarelim. Če ne bo več dovolj delovne sile v Sloveniji, ne bo denarja za plačevanje pokojnin in ostalih obveznih stvari. Zato je pomemben narodni prirastek, saj se brez njega ves sistem v državi podre.
REŠITVE: Verjetno bo potrebno narediti več tudi za zaposlenost, tako mladih kot starih delavcev. Seveda pa menim, da bi najprej morali že poglavitni možje v državi, vladni organi, prenehati s praznjenjem državne blagajne, saj se denar troši tudi za manj potrebne stvari. Ker je vse nekako povezano, lahko rečemo, da je ogrožena tudi socialna varnost državljanov.
Tine Žgajner, 9. a