SSKJ
SSKJ je krajšava za slovar slovenskega knjižnega jezika in je enojezični slovar.
Je informativno-normativen, to pomeni, da je v njem knjižni jezik na široko in objektivno predstavljen z vso množico variant in posebnosti ter ne vsebuje lastnih imen. Uporabljamo ga kadar ne vemo točnega pomena besed in kdaj to besedo uporabljati. Je najpomembnejša knjižna izdaja o slovenskem knjižnem jeziku. Besede so v slovarju napisane po abecednem vrstnem redu.
Kdaj je bil izdan in kako?
Slovar je sprva izšel v petih knjigah. Prva knjiga je nastala leta 1970, druga 1275, tretja 1979, četrta 1985 in peta knjiga leta 1991.
Kasneje so vse skupaj bolj strnili, da je nastala ena velika knjiga kot jo poznamo danes. Sedaj slovar obstaja tudi v elektronski izdaji, lahko ga najdemo na spletni strani www.fran.si. Celoten slovar je tudi možno dobiti na CD-ju.
V celoti je bil slovar izdan leta 1997 in vsebuje 93.125 gesel ter 1762 strani. Slovar je napisal inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša, urednik pa je Anton Bajec. Obstaja več jezikovnih priročnikov kot npr. slovenska slovnica, slovenski pravopis, etimološki slovar. V katerih so opisani jezikovni pojavi s pravili in zgledi.
Leta 2014 pa je izšla popolnoma dodelana različica Slovarja slovenskega knjižnega jezika, ki se imenuje SSKJ2. Vsebuje 110.180 slovenskih besed ter 97.631 gesel. Na inštitutu so se odločili izdati tudi tretjo različico SSKJ-ja, ki bi se naj imenoval eSSKJ.
Ajda Koprivnik, 7.a