V življenju, sploh pa v najstniških letih, je zelo pomembno obdržati motivacijo in se na nek način spodbujati. Še posebej zdaj, v času korona virusa. Nekaterim to zelo dobro uspeva, nekaterim pa to uspeva malo slabše, zato sem se odločila, da bom naredila intervju z dvema dekletoma, ki sta v šoli odlični učenki, da lahko mogoče pomagata tistim, ki jim gre težje ali pa se ne morejo organizirati.
INTERVJU: HANA RAVNAK in TEJA KOROŠEC
1. Kot že povedano, si v šoli odlična učenka in imaš zelo dobre ocene. Kako se pri delu
organiziraš in kako lahko organizacijo obdržiš skozi celotno leto?
Hana Ravnak: »Delo si organiziram tako, da si naredim nek razpored oz. plan, kako in kako dolgo se bom učila. Skozi celotno leto obdržim organizacijo tako, da se poskušam spodbuditi in motivirati z neko nagrado.«
Teja Korošec: »V bistvu mi najbolj koristi, da poslušam in sodelujem pri pouku ter da
redno delam domače naloge. Nimam pa nekega določenega urnika za učenje, saj nikoli ne veš, kaj pride v življenju.«
2.Ti kdaj pade motivacija in enostavno ne gre naprej? Kako ti uspe priti ven iz tega obdobja in nadaljevati svojo pot?
Hana Ravnak: »Motivacija mi velikokrat pade, po navadi zaradi kakšnega neuspeha ali
preprosto lenobe. Najdem način, da se motiviram in stvar speljem do konca.«
Teja Korošec: »To se mi zgodi kar velikokrat. Vem, da ne morem biti tako lena. Velikokrat pa grem pred delom ven na sprehod, da se počutim bolje.«
3. Kako si med karanteno našla motivacijo in KAJ oz. KAKŠNA STVAR, OSEBA je zate
motivacija?
Teja Korošec: »Med karanteno mi je največjo motivacijo dajal moj pes. Poleg tega pa mi motivacijo dajeta narava in motivacijska glasba.«
Hana Ravnak: »Zame so motivacija glasba in moji prijatelji. Med karanteno sem motivacijo dobila iz moje družine, drugače smo se s prijatelji slišali preko klicev.«
4. Je to obdobje korone vplivalo na tvoje mentalno zdravje? Ti je med karanteno padla
motivacija?
Teja Korošec: »Kar precej, saj se nisem mogla družiti s prijatelji. Menim tudi, da se več stvari naučimo v šoli kot pa doma za računalnikom.«
Hana Ravnak: »Na začetku mi je šlo kar dobro, vmes pa mi je motivacija padla in se mi je bilo težje organizirati. Na koncu karantene pa sem bila že privajena, zato je bil za moje možgane šok, ko smo prišli ponovno v šolo.«
5. Kaj bi rekla prijatelju oz. osebi, ki ima težave z organizacijo, z upadom motivacije?
Teja Korošec: »Ne sekiraj in ne razmišljaj preveč o vsem, samo prepusti se toku življenja. Pojdi kaj ven na zrak. Organizacija bo prišla potem bolj kot ne sama, edino, kar moraš narediti, je, da se motiviraš in si najdeš neko stvar, ki te veseli.«
Hana Ravnak: » Vse bo v redu, sprosti se, najdi si družbo, pokliči prijatelja, pojdi na sprehod s psom. Samo ne obupaj nad svojim življenjem, ker to definitivno ni zadnja stvar, ki se ti bo naredila. Glede organizacije pa si naredi urnik. Ne pravim, da se ga moraš držati do pike točno, glavno je, da narediš stvari, ki si si jih zadal. S časom bo postalo lažje.«
Hana in Teja sta zelo vestni učenki. Ampak kot vidite, tudi njima gre kdaj težko in imata slabe dneve. Pomembno je, da se vključiš v pravo družbo in se organiziraš na tak način, ki bo ustrezal tebi. Kasneje bo to postala tvoja rutina in hkrati bo vse lažje.
Če pa ti je res težko in meniš, da potrebuješ pomoč, se lahko brez skrbi obrneš na socialno delavko naše šole, lahko pa tudi na kakšnega učitelja, ki ti je pri srcu. Če ti pa ni prijetno govoriti z neko odraslo osebo in potrebuješ nekoga svoje starosti, mi lahko brez skrbi napišeš na Instagram, ki je ustvarjen samo za to in je 100-odstotno anonimen. @by_yourside88
Špela Špegelj, 9. c